Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri

TMMOB MMO İklimlendirme Teknik Kurulu'nun, Covid-19 Pandemisi nedeniyle hazırladığı “Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri” metni yapılan online basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaşıldı. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası bünyesinde iklimlendirme/tesisat ve tesis yönetimi üzerine dokuz meslek kuruluşunun katılımıyla oluşturduğumuz ve hekim dostlarımızın yer aldığı İklimlendirme Teknik Kurulu’nun çalışmaları hızla sürüyor.

Bu ay içinde açıkladığımız AVM’lerde Pandemi Tedbirleri, Otellerde Pandemi Tedbirleri, Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında Pandemi Tedbirleri metinlerinin ardından bugün Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri metnini açıklıyoruz.

ESSİAD, MMO, ISKAV, İSKİD, MTMD, MÜKAD, TTMD, TRFMA, UTTMD ve hekim dostlarımız Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Candan Çiçek, Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin, Doç. Dr. Ebru Ortaç Ersoy, Prof. Dr. Feride Aksu Tanık’ın yer aldığı MMO İklimlendirme Teknik Kurulu çalışmaları, hastane ve sağlık yapıları, askeri ve lojistik yapılar, spor tesisleri-yüzme havuzları, konutlar, fabrika ve endüstriyel tesisler, düğün salonu-restoran-disco ve barlarda pandemi tedbirleri üzerine sürmektedir. Kurulumuzun alt komisyonlarında süren seri çalışmaların her biri tamamlanınca kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

Covid-19 Pandemisinin dünya ve ülkemizi uzun bir süre etkileyeceği gerçeğinden hareketle gündemimize aldığımız bu bir dizi çalışma, ilgili mekanlardaki mevcut eksiklikler ile yanlış bilgi ve uygulamaların giderilerek sağlıklı, güvenli ortamlar oluşturmamıza yöneliktir.

Açıklamamızın ekinde bulunan Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri’nin toplum sağlığına katkıda bulunmak üzere tüm ilgililerce eksiksiz olarak uygulanmasını, çocuklarımızın aileleri ve yetişkin öğrencilerimizin de bu konuda duyarlı olmalarını diliyoruz.

Yunus Yener
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Açıklamanın tamamını okumak için lütfen buraya tıklayın.