Ofislerde Alınması Gereken Pandemi Tedbirleri

MMO İklimlendirme Teknik Kurulu’nun Covid-19 Pandemisi Dolayısıyla Hazırladığı Ofislerde Pandemi Tedbirleri Metni 6 Temmuz 2020 tarihinde yapılan online basın toplantısı ile açıklandı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası bünyesinde iklimlendirme/tesisat ve tesis yönetimi üzerine dokuz meslek kuruluşu ve hekim dostlarımızın katılımıyla oluşturduğumuz İklimlendirme Teknik Kurulu’nun çalışmaları hızla sürüyor.Haziran ayından itibaren açıkladığımız AVM’lerde Pandemi Tedbirleri, Otellerde Pandemi Tedbirleri, Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında Pandemi Tedbirleri, Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri, Hastanelerin Klima ve Havalandırma Tesisatlarında Alınacak Önlemler metinlerinin ardından bugün Ofislerde Pandemi Tedbirleri metnini açıklıyoruz.

ESSİAD, ISKAV, İSKİD, MMO, MTMD, MÜKAD, TTMD, TRFMA, UTTMD ve hekim dostlarımız Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Candan Çiçek, Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin, Doç. Dr. Ebru Ortaç Ersoy, Prof. Dr. Feride Aksu Tanık’ın yer aldığı MMO İklimlendirme Teknik Kurulu çalışmaları binalarda durum tespiti, askeri ve lojistik yapılar, spor tesisleri-yüzme havuzları, fabrika ve endüstriyel tesisler, düğün salonu-restoran-disco ve barlarda pandemi tedbirleri üzerine sürmektedir. Kurulun alt komisyonlarında süren bu çalışmalar tamamlanınca ayrıca paylaşılacaktır.

Covid-19 Pandemisinin dünya ve ülkemizi uzun bir süre etkileyeceği gerçeğinden hareketle gündemimize aldığımız bu bir dizi çalışma, ilgili mekanlardaki mevcut eksiklikler ile yanlış bilgi ve uygulamaların giderilerek sağlıklı, güvenli ortamlar oluşturulmasına yöneliktir. Bu çerçevede Ağustos ayı sonunda okulların açılmasına yönelik kararın yeniden gözden geçirilmesi ve AVM’ler ile büyük işyerlerinin işletme şartlarının daha önce yaptığımız açıklamalar doğrultusunda kontrol edilmesi gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

Açıklamamızın ekinde bulunan Ofislerde Pandemi Tedbirleri metninin toplum sağlığına katkıda bulunmak üzere tüm ilgililerce eksiksiz olarak uygulanmasını diliyoruz.

Açıklamanın tamamına erişmek için lütfen buraya tıklayın.