Iso 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Temel Bilgilendirme Ve İç Denetçi Eğitimi -- Çevrimiçi Eğitim Sanal Sınıf 11 Mayıs 2023 Perşembe 09:30 Çevrimiçi Eğitimler
1 / 16
Eğitim Hakkında

ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi Temel Bilgilendirme ve İç Denetçi Semineri

Tarih: 11-12 Mayıs 2023; 09.30-16.30
Eğitmen: Mak. Yük. Müh.Zekiye Aydemir


Eğitim İçeriği

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standardı, enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını, enerji performansını sürekli iyileştirerek enerji tasarrufu sağlanmasını temel almaktadır. Kuruluşlar buna bağlı olarak da maliyetlerinde azalma, rekabet güçlerinde artış elde etmektedirler. Bu amaçlara ulaşırken de çevre kirliliğinin azalmasına da katkıda bulunmaktadır.

Bu eğitimde ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi (EnYS) temel şartlarının sorgulanması, mevcut sistemle karşılaştırma yapılması için bilgilendirme ile ISO 19011:2018 ile uyumlu bir şekilde etkin bir iç tetkik gerçekleştirmek üzere, uluslararası kabul gören tetkik prensipleri ve uygulama tekniklerinin öğretilmesi ve tetkikçiler için gerekli yeterlilik ve becerilerin kazandırılması amaçlanmıştır.

Eğitimde katılımcılara bol miktarda uygulama ve örnekler sunulacak olup, eğitimin birinci gününde ISO 50001:2018 revizyonu ile yapılan değişiklikler ve EnYS standardı şartlarının temel beklentileri aktarılacak ve ilk günden itibaren ISO 50001:2018 şartlarına göre adım adım EnYS’nin oluşturulması ve denetleme aşamaları açıklanacaktır. EnYS standardının gerekliliklerinden birisi de kuruluş iç tetkiktir. İç tetkik yolu ile kuruluşun EnYS’nin tetkik kriterlerine uygunluk seviyesinin belirlenmesi, EnYS’nin yasal şartlara ve kuruluş koşullarına uyum sağlama yeteneğinin değerlendirilmesi, EnYS’nin hedeflerine ulaşmadaki etkinliğinin değerlendirilmesi ve iyileştirme alanlarının belirlenmesi sağlanmaktadır.

 EnYS tetkiki için soru listesi hazırlama, tetkik uygulaması örnek grup çalışmaları ile açıklanacaktır. Eğitim sonunda, eğitim etkinliğini ölçmek için sınav yapılacaktır.

Eğitimin İçeriği:

 • Enerji verimliliği, yasal ve teknik mevzuatlardaki gelişmeler
 • ISO 50001:2018 EnyS standardı ile yeni revizyonda hedefler ve yüksek seviyeli yapı (HLS)
 • ISO 50001:2018 Enerji Yönetim Sistemi (EnYS) temel şartları ve tetkik odak konuları
  • Kuruluşun Bağlamı; Enerji amaçları, kapsamı ve Enerji yönetim sistemi (EnYS)
  • Liderlik; Yönetim Sorumluluğu ve Politikalar
  • Enerji Planlaması; EK), Risklerin, EnPG ve Enerji temel seviyesinin belirlenmesi, hedefler ve yönetim programları
  • Kaynaklar; Enerji donanım, yeterlilik, iletişim ve dokümantasyon
  • Operasyon; İşletimin kontrolü, tasarım, satınalma
  • EnYS Performansı değerlendirme; Kontroller ve yasal şartlara uygunluğun değerlendirmesi, enerji denetimleri, yönetimin gözden geçirmesi
  • İyileştirme; Enerji iyileştirme fırsatlarının belirlenmesi, enerji referans noktasına göre sapmaların hesaplanması, eylem planları
 • ISO 50000 Serisi Enerji denetimleri ve EnYS Denetimleri Temel Bilgiler,
 • ISO 19011:2018 Yönetim Sistemleri Denetimi Kılavuz Standardına Giriş,
  • ISO 19011 temel yaklaşımı ve standart 2018 Revizyonu hk.da kısa bilgi
  • Denetim Türleri
  • Denetim Prensipleri ve Denetim Ekibi Kriterleri
  • Soru Sorma ve İletişim Teknikleri
 • ISO 19011’e Göre Enerji Yönetim Sistemi (EnYS) Denetim Prosesi
  • Denetim Prosesi ve Bir EnYS Denetim Programının Yönetilmesi (Hazırlık)
  • Sahada EnYS Denetimi (Denetimin gerçekleştirilmesi)
  • EnYS Denetimi Değerlendirme (Raporlama)
  • Düzeltici Faaliyetler ve Denetim Programı İyileştirme
 • Kuruluş İçi EnYS Tetkiki Örnek Uygulama
 • EnYS İç Denetçi Değerlendirme ve Sınav

Kimler Katılabilir

Kuruluşlarında EnYS’ni daha etkin kurmak, uygulamak, ISO 50001:2018 yeni standart hakkında bilgilenmek ve iç denetçi yeterliliklerine sahip olmak isteyen EnYS ile ilgili sorumlular, bakım, enerji, kalite ve benzer disiplindeki çalışanlar, enerji yöneticileri ve iç denetçi adayları

Eğitimi başarı ile tamamlayan tüm katılımcılara, “ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi İç Tetkikçi Başarı Belgesi” verilecektir. Başarı sınır puanı 65’dir. Sınav başarı ile tamamlanamaz ise sadece “katılım sertifikası” sunulacaktır.

Ödeme Bilgileri

Önkayıt ve Kayıt:

*İndirimli ücret aidat borcu bulunmayan üyelerimize uygulanmaktadır.


*Seminerimizde aynı firmadan 3 kişi ve üzeri katılımlarda dış katılımcı eğitim ücretinde kişi başı %15 indirim uygulanır. Aynı firmadan katılım 4 kişi ile sınırlıdır.


Portal üzerinden Kayıt ve Ödeme:


*Firmadan toplu katılımda  bulunmuyorsanız; Kayıt ol sekmesini onaylamanız ve ön kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.


Ön kaydınızın tamamlamanız sonrasında kesin kayıt işleminin tamamlanması için, ekrana gelen Sanal POS ile veya aşağıda belirtilen hesaplarımıza ödemenizi yapmanız gerekmektedir. (Ödeme açıklamasında kurs adı ve katılımcı ismi belirtilmelidir.


Firmalardan Toplu Katılımlarda Kayıt ve Ödeme


*Firmadan toplu katılım gerçekleştirecekseniz; önkayıt için Kayıt formunu  doldurarak ikm-izmir@mmo.org.tr ,  egitim-izmir@mmo.org.tr  iletilmesi gereklidir.


*Kesin kayıt için eğitim ücretinin aşağıda belirtilen banka hesabına yatırarak banka dekontunun aynı  e-posta adreslerine iletilmesi gereklidir.


*Yapı Kredi Ankara Şubesi 929-92110663 no’lu banka hesabımız -IBAN TR 73 0006 7010 0000 0092 1106 63)


*Kaydınızın  eğitimden en geç 3 gün öncesinde tamamlanmalıdır.


*Eğitimin bir gün önce eğitim doküman ile eğitime katılım bağlantısı e-posta ile gönderilecektir.  


*Eğitimlerimiz Online ZOOM programı üzerinden interaktif şekilde gerçekleştirileceğinden aynı mekandan toplu  katılımlarda sesin yankılanmasını engellemek için;  mikrofonlu kulaklık kullanılması uygun olacaktır. 


*Planlanan eğitimlerimizin tarihlerinde; kontenjan durumuna göre değişikliğe gidilebilmektedir.KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ  

Bağlantıyı Farklı Kaydet İle İndiriniz.