Asansör Peri̇yodi̇k Kontrol Muayene Personeli̇ Mühendi̇s Yetki̇lendi̇rme Belge Yeni̇leme Kursu (Çevrimiçi) ANKARA ŞUBE 23 Ekim 2023 Pazartesi 10:00 Asansör Periyodik Kontrol Muayene Elemanı Yenileme Eğitimi
0 / 25
Eğitim Hakkında

Asansör Periyodik Kontrol Muayene Personeli Mühendis Yetkilendirme Belge Yenileme Kursu (Çevrimiçi Eğitim) Eğitim ZOOM platformu aracılığıyla online eğitim olarak gerçekleştirilecektir.

Eğitim Günleri ve Saatleri: 23-24 Ekim 2023 -  10:00-18:00   

Başarı notu 100 üzerinden en az 70'dir. Adayın en fazla 2 sınav hakkı olup, kursa devam zorunluluğu vardır. Sınav neticesinde başarı sağlayamayan katılımcıya bir kez daha sınava girme hakkı verilir. Sınava en geç 2 ay içerisinde başvurmayan katılımcının başvuru işlemini yeniden gerçekleştirmesi zorunludur.  

Online eğitimimiz günlük ortalama 8 oturum olarak yapılacak olup, oturumlar arasında aralar verilecektir. Online eğitim katılım bağlantısı eğitimden önce kayıt yaptırdığınız mail adresinize gönderilecektir. Tanımlanan eğitim süresinin tamamına katılım zorunludur.  

Eğitimin Amacı: Ülke ve Toplum Yararları Doğrultusunda, Asansör Periyodik Kontrolleri İçin Yetkilendirilecek A Tipi Muayene Kuruluşlarına Dair Tebliğ (SGM: 2015/24) ve Asansör Periyodik Kontrollerini Gerçekleştirecek Muayene Personelinin Belgelendirilmesine Dair Tebliğ (Sgm: 2016/18) kapsamında asansör sistemlerinin periyodik kontrolünde görev alan Makina, Mekatronik, Elektrik veya Elektronik veya Elektrik-Elektronik veya Elektronik ve Haberleşme Mühendislerinin Belge Yenilemesi;   

Mevzuat esaslarına göre Muayene Elemanı Başarı Belgesine sahip muayene elemanının 5 yıl sonra belgesini yenilemesi gerekmektedir.

Bunun için de geçmiş 5 yıl boyunca gerçekleştirdiği 100 adet asansör kontrol listesi ile belge yenileme eğitimine (2 gün) katılması, eğitim sonunda yapılacak sınavdan geçmesi ve akabinde yapılacak uygulama sınavından başarılı olması gerekmektedir.   Ayrıca, Tebliğ uyarınca, geçekleştirilecek uygulama sınavı her bir belge yenileme aşamasında bir öncekine göre farklı tahrik sistemi ile tanımlanan asansör üzerinde yapılması gerekmektedir.  

Dolayısıyla, belge yenileme sürecinde uygulama sınavının hidrolik tahrikli asansörde yapılacaktır.

Sınav kayıtları için eğitim tamamlandıktan sonra https://makina.mmo.org.tr/sinavlar internet sitesinden kayıt yapmanız gerekmektedir.

Eğitim İçeriği

  • Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği Eğitimi 
  • Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği Eğitimi
  • Standart Eğitimi       

(TS EN 81-21, TS EN 81-22, TS EN 81-28, TS EN 81-70, TS EN 81-71,TS EN 81-72, TS EN 81-73, TS EN 81-82)

Kimler Katılabilir

  • TMMOB MMO veya EMO Üyesi,
  • Makina, Mekatronik, Elektrik veya Elektronik veya Elektrik-Elektronik veya Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Olmak,   
  • Muayene Elemanı Başarı Belgesi sahibi olmak  
  • Üye Ödenti Borcu Olmamak
  • Kurs Ücretini Yatırmış Olmak

Ödeme Bilgileri

Eğitime kesin kaydın oluşturulması için sanal pos üzerinden eğitim bedelinin ödenmesi gerekmektedir.