Minitab Ile Istatistiksel Proses Kontrolü Semineri(Spc)-- Çevrimiçi Sanal Sınıf 3 Kasım 2023 Cuma 09:30 Çevrimiçi Eğitimler
3 / 16
Eğitim Hakkında

Minitab ile Istatistiksel Proses Kontrolü Semineri(SPC)-- Çevrimiçi

Tarih:03-04 Kasım 2023; 09.30-16.30

Eğitmen: Dr. Atakan Gerger


Eğitim İçeriği

Eğitim Amacı İş dünyasında kalitenin geliştirilmesi, verimliliğin arttırılması ve sorunların teşhisi ve analizi konularında istatistiksel yöntemlerin kullanımı bir zorunluluk haline gelmiştir. İstatistiksel yöntemlerden biri olan, istatistiksel süreç kontrolün temel amacı süreçteki özel nedenleri yok ederek süreci kontrol altında tutmak ve hataları gidermektir. Bu programın ilk gününde, eğitim boyunca karşılaşılacak olan temel istatistiksel teknik ve terimlerin tanıtılması ve bu tekniklerin karar sürecinde uygulanması ile ilgili bilgi aktarılmaktadır. Aynı günde daha sonra yaygın olarak kullanılan X-R tablosu detaylı biçimde anlatılacak ve yorumlanacaktır. Eğitimin ikinci gününde ise X-MR tablosu, Makina ve süreç yeterlilik çalışmaları(Cmk,Ppk,Cp,Cmk) ile niteliksel kontrol tabloları (P, np, c ve u) anlatılacaktır.Ayrıca ilk onay işleminde oldukça yaygın olarak kullanılan Pre-kontrol yöntemi ile diğer kontrol tabloları hakkında bilgi verilecektir. Eğitim İçeriği İstatistik ve ölçme İstatistiğin uygulaması İstatistik uygulamalarında süreç İstatistiksel ölçüler Veri toplama Ana kütle ve örnekleme İstatistiksek seriler İstatistiksel kavramlar Normal dağılım, z-tabloları Ortalama, mod, medyan Değişim aralığı Değişkenlik ve standart sapma Kararlılık Temel istatistiksel teknikler Histogram Pareto diyagramı Neden-sonuç diyagramı Doğrusal regresyon Dağılma diyagramı Eğilim diyagramı Akış diyagramı Kontrol tablosu İstatistiksel Süreç Kontrolu X-R tabloları X-MR (X – Hareketli Aralık) p, np, u ve c tabloları Yorumlama ve analiz Süreç Yeterliliği (Cp,Ppk,Cmk,Cpk) Diğer Süreç Kontrol Tabloları Pre-kontrol Üstel ağırlıklı hareketli ortalama tablosu (EWMA) Birikmiş toplam kontrol tablosu (CuSum) Çok değişkenli kontrol tablosu (multivariate control charts) Regresyon kontrol tablosu Short – run kontrol tabloları Bölge kontrol tablosu – Zone chart Eğitimde aktif katılım ve grup çalışmaları esastır. Gerçek hayatta Karşılaşılabilecek örnekler üzerinde çalışılır. Bu çalışmalara yardımcı olmak üzere, katılımcıların eğitime elektronik hesap makinası, getirmeleri yararlı olacaktır.

Kimler Katılabilir

Veri toplama ve analizi konularında çalışan ya da karar verme konumunda olan ve temel matematik bilgisine sahip olan her düzeyden personel. Katılımcı sayısı 16 kişiyle sınırlıdır.Eğitim minitab  uygulaması yüklü bilgisayar ile takip edilmelidir.

Ödeme Bilgileri

Önkayıt ve Kayıt:

*İndirimli ücret aidat borcu bulunmayan üyelerimize uygulanmaktadır.

*TMMOB Üyeleri için belirlenen ücretler KDV' den muaf tutulmakta olup, sanal pos ödemesi karşılığında makbuz düzenlenmektedir. Fatura talep edilmesi durumunda eğitim ücreti +%20 KDV ödenmesi gerekmektedir.

*Seminerimizde aynı firmadan 3 kişi ve üzeri katılımlarda dış katılımcı eğitim ücretinde kişi başı %15 indirim uygulanır. Aynı firmadan katılım 4 kişi ile sınırlıdır.

Portal üzerinden Kayıt ve Ödeme:

*Firmadan toplu katılımda bulunmuyorsanız; Kayıt ol sekmesini onaylamanız ve ön kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Ön kaydınızın tamamlamanız sonrasında kesin kayıt işleminin tamamlanması için, ekrana gelen Sanal POS ile veya aşağıda belirtilen hesaplarımıza ödemenizi yapmanız gerekmektedir. (Ödeme açıklamasında kurs adı ve katılımcı ismi belirtilmelidir.

Firmalardan Toplu Katılımlarda Kayıt ve Ödeme

*Firmadan toplu katılım gerçekleştirecekseniz; önkayıt için Kayıt formunu  doldurarak ikm-izmir@mmo.org.tr ,  egitim-izmir@mmo.org.tr  iletilmesi gereklidir.

*Kesin kayıt için eğitim ücretinin aşağıda belirtilen banka hesabına yatırılarak, banka dekontunun aynı  e-posta adreslerine iletilmesi gereklidir.

*Yapı Kredi Ankara Şubesi 929-92110663 no’lu banka hesabımız -IBAN TR 73 0006 7010 0000 0092 1106 63)

*Kayıt işleminiz eğitimden en geç 3 gün öncesinde tamamlanmalıdır.

*Eğitimin bir gün önce eğitim dokümanları ve eğitime katılım bağlantı adresi, e-posta ile tarafınıza gönderilecektir.  

*Eğitimlerimiz Online ZOOM programı üzerinden interaktif şekilde gerçekleştirileceğinden aynı mekandan toplu  katılımlarda sesin yankılanmasını engellemek için;  mikrofonlu kulaklık kullanılması uygun olacaktır. 

*Planlanan eğitimlerimizin tarihlerinde; kontenjan durumuna göre değişikliğe gidilebilmektedir.


KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ  

Bağlantıyı Farklı Kaydet İle İndiriniz.