Geometrik Ölçülendirme Ve Toleranslandırma- Çevrimiçi Eğitim Sanal Sınıf 2 Kasım 2021 Salı 09:30 Çevrimiçi Eğitimler
4 / 16
Eğitim Hakkında

Eğitim tarihi: 02-03.11.2021; 09.30-16.00

Eğitmen: Çağrı Doğal GÜL

Eğitim İçeriği

Geometrik Ölçülendirme ve Toleranslandırma, üretimi en düşük maliyetlerle yapmak amacıyla, teknik resimleri parça unsurlarının gerçek işlev ve ilişkilerini göz önüne alarak boyutlandırıp toleranslandırmaktır. GB&T hem bir mühendislik tasarım dili, hem de üretim ve muayenelerde yol gösteren bir teknik araçtır. Tasarımlarda, GB&T aracı bilinçli kullanıldığında, parça unsurlarının ekonomik ve iş görür üretilebilmesi güvence altına alınmaktadır. Yazılı ifadeler veya teknik resmin geleneksel araçlarıyla zor anlatılanlar bu sistem kullanılarak daha kolay ifade edilebilmektedir. GB&T Eğitimi, başta otomotiv sektörü olmak üzere, seri üretim ve montaj yapılan tüm sektörlerde, hem tasarım, üretim ve kalite kontrol birimleri arasında, hem de ana sanayi – yan sanayi arasında bir dil birliği sağlamak amacıyla, özellikle son yıllarda, yoğun biçimde kullanılmaktadır. Aşağıda ana ve alt başlıkları verilen eğitimde, konu ile ilgili özel örnekler üzerinde de çalışılmaktadır.

Eğitim İçeriği:

*Teknik resim temel bilgiler (tanımlar, türler, terimler)

*Boyutlandırma (temel kurallar, tolerans birikimi)

*Tolerans ve toleranslandırma

*Geometrik boyutlandırma ve toleranslandırma (avantajları, datum seçimi)

*Geometrik semboller ve anlamları (dairesellik, doğrusallık, düzlemsellik, silindirlik, profil, diklik, paralellik, açısallık)

*Konum teorisi (konum toleransları ve uygulanması, en fazla ve en az malzeme durumları, konum kontrol mastarları ve temel tasarım kriterleri, eşeksenlilik, simetri, salgı)

Kimler Katılabilir

Bu eğitime, özellikle mekanik parça ve komponent üretimi yapan işletmelerde çalışan, tasarım mühendisi, teknik ressam, konstrüktör, takım imalci ve kalite kontrol elemanlarının katılması yararlı görülmektedir. Katılımcıların temel teknik resim bilgilerine sahip olmaları bu eğitimin yararlı olması için ön koşullardan biridir.

Ödeme Bilgileri

Ön Kayıt:

Mevcut yıla ilişkin aidat yükümlülüğü olmayan Makina Mühendisleri Odası üyeleri ile aynı firmadan 3 kişi ve üzeri katılımlarda indirimli ücret uygulanır. Aynı firmadan katılım 4 kişi ile sınırlıdır.

Eğitim ön kayıt işleminin eğitimden 5 gün öncesinde tamamlanması gereklidir. 

Öncelikle  Kayıt ol sekmesini onaylamanız ve ön kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Planlanan eğitimlerimizin tarihlerinde kontenjan durumuna göre değişikliğe gidilebilmektedir.

Kesin Kayıt ve Ödeme:

İndirimli ücret aidat borcu olmayan üyelerimize uygulanmaktadır


Kayıt ol sekmesini onaylamanız ve ön kaydınızı tamamlamanız sonrasında Kesin kayıt işleminin tamamlanması için, ekrana gelen Sanal POS ile veya aşağıda belirtilen hesaplarımıza ödemenizi yapmanız gerekmektedir. (Ödeme açıklamasında kurs adı ve katılımcı ismi belirtilmelidir. Kayıt formu  ve dekontun ikm-izmir@mmo.org.tr ,  egitim-izmir@mmo.org.tr adreslerine iletilmesi gereklidir.)

Kesin Kayıt için  eğitim ödemeleri eğitim tarihinden en geç 3 gün öncesinde tamamlanmalıdır.

(Yapı Kredi Ankara Şubesi 929-92110663 no’lu banka hesabımız -IBAN TR 73 0006 7010 0000 0092 1106 63)

Eğitim kesin kayıt işlemini gerçekleştirmeniz durumunda eğitimden bir gün önce eğitim doküman ile eğitime katılım bağlantısı e-posta ile gönderilecektir.  

Eğitimlerimiz Online ZOOM programı üzerinden interaktif şekilde gerçekleştirileceğinden katılımcıların mikrofonlu kulaklık kullanılması uygun olacaktır. 


KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYINIZ