TESKON 2017 VE MMO İSTANBUL ŞUBE’NİN TESKON İZLENİMLERİ

MMO 2 Mayıs 2017, Salı

TESKON 2017 VE MMO İSTANBUL ŞUBE’NİN TESKON İZLENİMLERİ

Kongre süresince düzenlenen oturumlarda, tesisat mühendisliği alanındaki bilimsel, teknolojik gelişmeler ve uygulamalar ile sektörde yapılan AR-GE çalışmalarının tanıtıldığı, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bildiriler sunulurken, seminer ve kurslarda ise uluslararası ölçekte yapılmış uygulama ve araştırmalar tartışıldı. Kongre sırasında toplam 7 sempozyum, 4 seminer, 15 kurs, 2 panel, 2 saygı oturumu, 1 özel oturum, 3 sabah toplantısı gerçekleştirildi. Kongre ile paralel düzenlenen TESKON+SODEX Fuarı'na toplam 1761 m2 net stand alanında, sektörde ürün ve hizmet üreten temsilcilikleri ile birlikte 96 kuruluş katıldı. Kongreyi 1348'i kayıtlı delege olmak üzere, 4800`ü aşkın mühendis, mimar, teknik eleman ile üniversite, meslek yüksekokulu ve meslek lisesi öğrencisi izlerken, fuar 6676’yı aşkın kişi tarafından ziyaret edildi.

MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç:

TESKON'un gerçekleşmesinde emeği geçen meslektaşlarımızı ve üyelerimizi yürekten kutluyorum. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi çok geniş kesimlere kendisini kabul ettirerek sektörde önemli bir yere oturmuştur. Kongrede gerçekleştirilen sunumlar, eğitimler, kurslar meslektaşlarımız ve sektörümüz için bir başucu kitapçığı niteliğindedir. Kongremizin süreklilik içinde ulaştığı dev boyutu meslektaşlarımızla paylaştığımız için mutluyuz. 24 yıldan bu yana tesisat mühendisliği alanındaki bütün gelişmeleri irdeleyen kongremiz 2017’de daha kapsamlı bir program ile kendisini bir kez daha öne çıkarmayı başardı. 2019 yılında daha kapsamlı bir şekilde üyelerimizle, meslektaşlarımızla, sektörümüzle buluşmayı amaçlıyoruz. Başlangıcından bugüne bu kongrede emek ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyor, emeklerine sağlık diyoruz.

TMMOB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Zeki Arslan:

Öncelikle bu fuarın düzenlenmesinde ve organize edilmesinde emeği geçen meslektaşlarımı ve üyelerimizi yürekten kutlarım. Sektörün içinden gelen biri olarak TESKON 2017’ye meslektaşlarımızın, öğrencilerimizin, sektör temsilcililerinin, derneklerin ilgisi oldukça büyüktü. Özellikle akademisyenlerin sunumla ve bilimsel verilerle TESKON’un sektörümüz ve mesleğimiz için ne kadar önemli bir etkinlik olduğunu tekrar gözler önüne serdi. Bizlerin amacı gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerle bilgiyi en doğru şekilde üyelerimize, meslektaşlarımıza, sektör temsilcilerine sunmak. Yine en önemli noktalardan biri Oda yayınlarımızın sektörün tüm kesimlerince önemli bir yerde olmasıydı. Bizler bundan sonraki dönemlerde de bu etkinliği üyelerimizle meslektaşlarımızla, öğrencilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkesi yürekten kutlarım.

MMO İstanbul Şube YK Üyesi Ahmet Akçakaya:

19-22 Nisan tarihleri arasında katıldığım TESKON 2017 Kongresi bu yıl da sektöre sunduğu ön açıcı bilgilerle katılımcılarını ağırladı. Uzmanı olduğum "Test Ayar ve Dengeleme’’ konulu panel 21 Nisan tarihinde Metin Duruk Başkanlığında düzenlendi. İlginin fazla olduğu gözlemlenen panelde sırasıyla; TTMD'den Sarven Çilingiroğlu tasarımcılar adına, MTMD'den Mustafa Bilge mekanik taahhütçüler adına, TTMD’den Artuğ Fenercioğlu otomasyoncular adına, ISKAV’dan Işık Yücesoy TAD firmaları adına, TEKFEN'den Mehmet Erkan işletmeciler adına, ISKAV’dan Vural Eroğlu ISKAV adına konuşmalarını gerçekleştirdiler. Özellikle TAD'ın son 10 yılda geldiği noktaya değinen konuşmacılar aynı zamanda yaşanan sıkıntıları ve çözümleri konusunda da farklı açılardan durumu incelediler. Şu an sistemin gönüllülük esasıyla yürüdüğü, mekanik taahhütçünün kurduğu sistemi test ettirdiği ve ayarlattığı, TAD firmasının raporu istenirse yatırımcıya da sunduğu ve bu raporun bir kopyasının da ISKAV’da saklandığından bahsedildi. MMO adına konuşma yaptığım panelde; mühendis yetkilendirme ve ara eleman yetiştirme konusunda MMO’nun uygulamalı eğitim merkezlerinin bu işin içinde olması gerektiğinin önemini vurguladım.

 

MMO İstanbul Şube Yedek YK Üyesi Aydan Adanır:

19-22 Nisan tarihlerinde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen TESKON'a katıldım. TESKON, tesisat sektörü mühendisleri için çok önemli kongredir ve tesisat mühendisliğinin ülkemizde gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. 13. TESKON'un ana teması ''Tesisat Mühendisliğinde Bütünleşik Performans’’ idi. Tesisat mühendisliğinde gelişmekte olan ve güncel konular ele alınarak pek çok kurs ve panel düzenlendi. Sektör dernekleri, akademisyenler ve sektörün uzmanları katılımı ile verimli bir kongre gerçekleşti. Öğrenci katılımı da hayli yüksekti. TESKON’da gerçekleşen kurslara önceden kayıt yaptırmanın önemini bir kez daha anladım. Yoğun katılımdan dolayı kurslarda boş yer yoktu. Fuar alanında da yeni ürünleri görme imkanımız oldu. Bu bilgi paylaşımını sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

MMO Kadıköy Temsilcilik Teknik Görevlisi Nilgün İlik Eren:

Her dönem günceli yakalayan TESKON, bu yıl da tesisat üretim süreçlerinde, farklı meslek gruplarının en ideal çözümleri üretmek noktasında bir arada uyumla çalışması gerekliliğinden yola çıkarak “Bütünleşik Performans” gibi bir tema ile meslektaşlarımızla buluştu. MMO İstanbul Şube’nin tesisat sektöründe çalışan üyelerinin kongrenin hemen her oturumda bir şekilde yer alması, Şubem adına beni gururlandırdı. Özellikle BİM, BEP, EKB konularındaki çalışmaları takip ettim. Kendi adıma başkanımızın yönettiği “Tasarım ve Proje Hizmetleri Sorunları ve Çözüm Önerileri” paneli ile MMO İstanbul Şube Mekanik Tesisat Komisyonu çalışmaları içinde yer alan TAD (Test Ayar Dengeleme) paneli, konuşmacıları ve katılımcı profili ile takibe değerdi. Emeği geçen tüm meslektaşlarımı kutluyor ve teşekkür ediyorum.

MMO İstanbul Yangın Söndürme Sistemleri Kontrol Birimi Teknik Görevlisi Onur Ayhan Kılyar:

Yangın Söndürme Sistemleri 13. TESKON’da kendisini kurslarda ifade etme fırsatı buldu. Sprinkler sistemleri, montaj kuralları ve yangından korunmada su sisi konularında katılımcılar bilgi sahibi oldular. Özellikle su sisi konusuna ilgi duyulan bugünlerde, kurs yapılması isabet oldu diyebiliriz. Yangın Söndürme Sistemleri, tasarım ve uygulamalarına daha hassas yaklaşılması gerektiği ve bu aşamalarda görev alan herkesin bu durumun ciddiyetinde olması gerektiği aşikardır. Bir sonraki TESKON’da dileğim oturumlarda veya panellerde yangın güvenliği konusunda daha fazla katılımcıya ulaşılmasıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

MMO İstanbul Şube Baca Birimi Teknik Görevlisi Serhat Erdoğan:

MMO Baca Birimi olarak 19-22 Nisan 2017’de TESKON 2017 etkinliğine katıldık. Etkinliğe katılan baca imalatçısı firmalar, BACADER ve sektörün duayen isimleriyle birebir görüşme ve istişare etme fırsatı yakaladık. Kısa sürelerde imalatçı ve imalatçı denetçilerinin birimimizden beklentileri, birimimize yaklaşımı gibi hususları konuştuk. Bugün geldiğimiz konumun ve teknik altyapının geldiği nokta bizleri mutlu etti. 22.04.2017 tarihinde “2016 yılı için İstanbul’da Kontrolü Yapılan Bacaların Sayısal Analizi” anlatan bir bildirinin sunumunu yaptık. Katılımcılardan aldığımız dönüşlerde; baca kontrollerimizin sektöre yön verici olduğu dile getirildi.

MMO İstanbul Şube Beylikdüzü Temsilcilik Başkanı Ezgi Kılıç:

Ege Salonu’nda gerçekleştirilen soğutma teknolojileri sempozyumunda toplamda 18 oturum gerçekleştirildi. Alternatif soğukkanlı kaskad soğutma sistemlerinden, vakum soğutma ve manyetik soğutma nesil çevre dostu verimliliği yüksek sistemlerin sunumlarının yapıldığı oturumlar katılımcılarının yoğun ilgisini çekti. Sektöre yön verici eğitim ve kursların olduğu kongre hem mesleğimiz hem de sektörün geleceği için büyük önem taşıyor. Kongrede emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.