ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ

MMO 17 Haziran 2022, Cuma

Özgür basın kuruluşlarına yönelik operasyonla 8 Haziran'da ev ve iş yerlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınan 20 Kürt gazeteciden 16’sı tutuklandı.

 

8 günlük gözaltı süreci sonrasında mahkemeye çıkarılan gazeteciler Aziz Oruç, Safiye Alagaş, Mehmet Ali Ertaş, Ömer Çelik, Serdar Altan, Neşe Toprak, Mehmet Şahin, Zeynel Abidin Bulut ve Elif Üngör, Remziye Temel, Suat Doğan, Lezgin Akdeniz ve İbrahim Koyuncu haber içeriği, dili ve yayın politikası gerekçe gösterilerek sabaha karşı haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklandılar.

Basın özgürlüğü, haber ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlarla, serbestçe açıklayabilmek özgürlüğüdür. Basın özgürlüğü sadece gazetecinin kendini ifade edebilme özgürlüğü değil, aynı zamanda toplumun da haber alma özgürlüğüdür. Bu evrensel ilkeye rağmen Türkiye’de gazetecilere yönelik keyfi tutuklamalar, ağır müdahaleler, eleştirel haberciliği hedef alan idari yaptırımlar ve gazetecilere karşı cezasız kalan şiddet nedeniyle gazetecilerin haber yapma dolayısıyla toplumun haber alma özgürlüğü engellenmektedir.

Gazeteciler haber yaptıkları için soruşturuluyor, yargılanıyor, sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alınıyor ve tutuklanıyorlar.

AKP iktidarının baskıcı, dikta yönetiminin basın özgürlüğünü yok etmeye yönelik tüm uygulamalarını şiddetle kınıyor, tutuklanan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması için çağrıda bulunuyoruz.

 

Makina Mühendisleri Odası

Diyarbakır Şubesi

Yönetim Kurulu