Fotoğraf Yarışması Sanal Sınıf 15 Nisan 2021 Perşembe 09:00 Sosyal Etkinlikler
6 / 1000
Etkinlik Hakkında

Yarışmaya katılmak için öncelikle kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Kaydı bulunmayan ancak siteye fotoğraf yüklemesi yapmış olan üyelerimizin fotoğrafları değerlendirilmeyecektir.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

1. YARIŞMANIN AMACI: Kurumsal kimliğimizi sosyal sorumluluk ve sanatsal projelerle de pekiştirmek için güzel yurdumuzun simgelerini fotoğraflayan, fotoğraf gönüllülerini buluşturan bir platform oluşturmayı hedeflemekteyiz.    

2. YARIŞMANIN KONUSU: “MEMLEKETİM”   İstanbul denince ilk akla gelen ve İstanbul’un simgesi denebilecek Üsküdar’daki “Kız Kulesi”, Beşiktaş’taki “Ortaköy Camisi ve Boğaz Köprüsü”, Beyoğlu’ndaki “Galata Kulesi” fotoğrafları gibi, her yörenin güzelliğini ön plana çıkartıp simgesi olabilecek nitelikteki tarih, doğa, insan, hayvan gibi her konudaki fotoğrafı bekliyoruz

3. YARIŞMA KATEGORİSİ: Yarışma güzel MEMLEKETİM’in simgeleri teması ile renkli yapılacaktır.

4. KATILIM KOŞULLARI:

4.1. Yarışma, amatör veya profesyonel fotoğrafa meraklı tüm üyelerimize açıktır.  

4.2. Düzenleme kurulu, seçici kurul ve jüri üyeleri birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

4.3. Yarışmaya katılım ücretsizdir. 

4.4. Yarışmacılar en fazla 4 (dört) fotoğraf ile katılabilirler.

4.5. Gönderilen fotoğraflar, en fazla 300 dpi çözünürlükte, uzun kenar maksimum 3800 piksel, maksimum dosya boyutu 5 MB olan bir jpg / jpeg formatında olmalıdır.

4.6. Yarışmacılar, manipülasyon (orijinal fotoğrafın bütünlüğünü bozan ve herhangi bir obje ekleme çıkartma işlemi) hariç geleneksel veya modern her türlü fotografik tekniği özgürce kullanabilirler. Manipülasyon içeren çalışmalar değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmacılar jüri tarafından istendiğinde fotoğrafın ham halini göndermek sorumluluğundadır.

4.7. Geleneksel Fotoğraf (Traditional Photo), minimal düzeltmelerle original görüntünün içeriği ve mekânın gerçekliği değiştirilmeyen, doğal görünen fotoğraftır. Kadrajlama (cropping) dışında original fotoğraf üzerinde düzenleme, değiştirme, ekleme ve çıkarmalar kesinlikle yapılamaz. 

4.8. Fotoğraf üzerinde isim, çerçeve ve paspartu olmamalıdır. 

4.9. Katılımcılar fotoğraflarını https://www.photocup.com/ adresinde yükleyerek yarışmaya katılabileceklerdir.

4.10. https://www.photocup.com/ adresine fotoğraf yükleyen her yarışmacı, yarışma şartnamesini onaylamış ve kabul etmiş sayılır. 

4.11. İnternet üzerinden yarışmaya gönderilen fotoğraflarda sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde istanbul@mmo.org.tr adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde yardım edilecektir.

4.12. Yarışma sonuçları https://www.photocup.com/ internet sitelerinde duyurulacak; ayrıca tüm katılımcılara e-posta ile bildirilecektir.

4.13. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğraflarla ilgili olarak her hangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.14. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve fotoğrafta görülen kişi ve kurumlardan gereken tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. 

4.15. Fotoğraf gönderenler bu konuda gereken izinlerin kendileri tarafından alınmış olduğunu, doğabilecek anlaşmazlıklarda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmektedirler. Bu konuda oluşabilecek anlaşmazlıklarda Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi sorumlu olmayacaktır.

4.16. Yarışmayı düzenleyen kurul tek taraflı olarak yarışmayı her aşamada iptal etme hakkı olup yarışmacıların hiç bir talepleri olamaz.

4.17. Derece alan eserlerin kullanım hakları Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’ne ait olacaktır. Derece alan fotoğraflar, derece veren Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçının ismi belirtilerek, yer, sayı ve süre sınırlaması olmaksızın kullanılabilir. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen dereceden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talepleri sürmeyeceklerini şimdiden kabul ederler. 

4.18. Yarışmanın kurallarına göre, yarışmacı; eserlerin çoğaltılması, basılı veya dijital kataloğa girmesine izin verilir. Bu konuda telif hakkı ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına hiçbir koşul altında izin vermez.

4.19. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, eser kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı kural ihlali yapmış sayılır. Derece iptal edilir. Bu durum diğer katılımcılara ekstra bir hak tanımaz.

-Yarışmaya kayıt yaptıran üyeler yukarıda şartnameyi onaylamış kabul edilir.

**Yarışmayla ilgili detaylı bilgi almak için (0212) 210 78 22/3243 dahili numaradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik İçeriği

Fotoğrafları 15 Nisan-15 Haziran tarihleri arasında yükleyebilirsiniz.

15.07.2021 tarihinde https://www.photocup.com/ aynı siteden sonuçları öğrenebilirsiniz. 

İlk üçe girenlerle iletişime geçilip ödüller kendilerine gönderilecektir.

**Jüri profesyonel fotoğrafçılardan ve MMO Üyelerinden oluşmaktadır.